15° Parçalı az bulutlu

210 bin işçi ‘zam’ bekliyor

Kamuda çalışan 210 bin işçi, 7 Haziran seçimleri öncesi hükümetten ‘iyi haber’ bekliyor. Türk-İş Başkanı Ergun Atalay, “Kamudaki toplu sözleşmelerle ilgili olarak biz netiz. Geçen hükümete biz teklifimizi sunduk. Bu hafta ise Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’ten haber bekliyoruz. Bir öneri getirmeleri gerekiyor. İyi bir teklif getirsinler ki, 210 bin işçinin toplu sözleşmesi seçimlerden önce bitsin. İşçilerimiz buradan gelecek iyi haberleri bekliyor” dedi.  BEKLENTİ YÜZDE 15Kamuda çalışan yaklaşık 210 bin işçinin, 2015-2017 dönemini kapsayan toplu iş sözleşmeleri için görüşmeler bir süredir devam ediyor. Geçen haftalarda kamu işçileri adına Türk-İş zam teklifini, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Çelik’e sundu. Çelik’e sunulan teklifte, “Yüzde 15 zam yapılması, aylık 2 bin 350 liranın altındaki ücretlerin 2 bin 350 liraya yükseltilmesi ve 2016 yılı için 2015’in enflasyon oranına 4 puan ilave ile zam yapılması” yer aldı. Toplu iş sözleşmesinin birinci ve ikinci yıllarında işçilerin yıl boyunca ödeyeceği yüzde 15’lik gelir vergisini aşan vergilerin işverence karşılanmasını isteyen Türk-İş, kamu işçisi için günlük 10 lira yemek parası, aylık 275 lira sosyal yardım ve yıllık 150 lira giyim yardımı talebine de yer verdi. Türk-İş, ayrıca alt işveren (taşeron) işçilerinin başından itibaren asıl işverenin işçisi olduğuna ilişkin yargı kararlarının da tüm kamuda uygulanmasını istedi. 20 İŞ KOKUNU İLGİLENDİRİYORTOPLAMDA 166 toplu iş sözleşmesi için sürdürülen görüşmeler, 20 iş kolunu ilgilendiriyor. Çalışma Bakanı Faruk Çelik de görüşmelerle ilgili olarak geçen hafta yaptığı açıklamalarda; “Görüşmelerin seçimden önce neticelendirilmesi gayreti ve samimiyeti içerisinde olacağız” demişti. 7 Haziran’a kadar toplu sözleşmelerle ilgili bir gelişme sağlanmaması durumunda 210 bin işçinin kaderini, yeni kurulacak hükümetle yapılacak görüşmeler belirleyecek.
Ekonomi - 26 Mayıs 2015 06:34 A A

Kamuda çalışan 210 bin işçi, 7 Haziran seçimleri öncesi hükümetten ‘iyi haber’ bekliyor. Türk-İş Başkanı Ergun Atalay, “Kamudaki toplu sözleşmelerle ilgili olarak biz netiz. Geçen hükümete biz teklifimizi sunduk. Bu hafta ise Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’ten haber bekliyoruz. Bir öneri getirmeleri gerekiyor. İyi bir teklif getirsinler ki, 210 bin işçinin toplu sözleşmesi seçimlerden önce bitsin. İşçilerimiz buradan gelecek iyi haberleri bekliyor” dedi.
 
BEKLENTİ YÜZDE 15
Kamuda çalışan yaklaşık 210 bin işçinin, 2015-2017 dönemini kapsayan toplu iş sözleşmeleri için görüşmeler bir süredir devam ediyor. Geçen haftalarda kamu işçileri adına Türk-İş zam teklifini, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Çelik’e sundu. Çelik’e sunulan teklifte, “Yüzde 15 zam yapılması, aylık 2 bin 350 liranın altındaki ücretlerin 2 bin 350 liraya yükseltilmesi ve 2016 yılı için 2015’in enflasyon oranına 4 puan ilave ile zam yapılması” yer aldı. Toplu iş sözleşmesinin birinci ve ikinci yıllarında işçilerin yıl boyunca ödeyeceği yüzde 15’lik gelir vergisini aşan vergilerin işverence karşılanmasını isteyen Türk-İş, kamu işçisi için günlük 10 lira yemek parası, aylık 275 lira sosyal yardım ve yıllık 150 lira giyim yardımı talebine de yer verdi. Türk-İş, ayrıca alt işveren (taşeron) işçilerinin başından itibaren asıl işverenin işçisi olduğuna ilişkin yargı kararlarının da tüm kamuda uygulanmasını istedi.

20 İŞ KOKUNU İLGİLENDİRİYOR
TOPLAMDA 166 toplu iş sözleşmesi için sürdürülen görüşmeler, 20 iş kolunu ilgilendiriyor. Çalışma Bakanı Faruk Çelik de görüşmelerle ilgili olarak geçen hafta yaptığı açıklamalarda; “Görüşmelerin seçimden önce neticelendirilmesi gayreti ve samimiyeti içerisinde olacağız” demişti. 7 Haziran’a kadar toplu sözleşmelerle ilgili bir gelişme sağlanmaması durumunda 210 bin işçinin kaderini, yeni kurulacak hükümetle yapılacak görüşmeler belirleyecek.

Bu haber 186 kez okundu.
Ekonomi - 06:34 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.