13° Açık

ABD’den Hamas’a “ateşkesi kabul et” çağrısı

Dünya - 16 Temmuz 2014 04:05 A A

Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, Mısır’ın Gazze ve İsrail arasındaki ateşkes girişiminin Hamas tarafından da kabul edildiğini görmek istediklerini belirtti.

Earnest, günlük basın brifinginde, Mısır’ın, Gazze ve İsrail arasındaki ateşkes girişimiyle ilgili soruları da yanıtladı. Mısır’ın ateşkes girişiminin duyurulmasının ardından İsrail hükümetinin çok kısa sürede ateşkes girişimini kabul ettiğine vurgu yapan Earnest, ancak bu zaman diliminde Gazze’den, Hamas ve diğer grupların İsrail’e roket fırlattıklarına şahit olduklarını söyledi.

‘Gazze’den İsrail’deki masum sivilleri hedef alan roket atılması tamamıyla kabul edilemez’ diyen Earnest, Hamas’ın da Mısır’ın ateşkes girişimini kabul etmesini beklediklerini vurguladı. Earnest, ‘Hamas’ın Mısırlılar tarafından sunulan ateşkes anlaşmasının şartlarını kabul ettiğini görmek istiyoruz. Bu, bizim gerginliği hızlı bir şekilde azaltmamız, bir ölçüde bölgede sükuneti sağlamamız için ve dünyanın bu bölgesine kalıcı sükunet getirme çalışmalarında daha kapsayıcı görüşme ve müzakerelerin başlamasına vasıta olabilir’ diye konuştu.

Yapılması gereken birçok şeyin bulunduğuna, ancak ateşkes girişiminin İsrail yönetimi tarafından kabul edilmesinin önemli bir adım olduğuna vurgu yapan Earnest, sunulan ateşkesin Kasım 2012’dekiyle aynı doğrultuda olduğunu kaydetti.

Bu haber 273 kez okundu.
Dünya - 04:05 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.