13° Açık

Ameliyatsız ağrı tedavisi: Proloterapi

Bugünün Manşetleri - 15 Temmuz 2014 20:36 A A

İntegratif Tıp Derneği Proloterapi Çalışma Kolu Başkanı Uzm. Dr. İlker Solmaz, toplantıda alışılmışın dışında bir ‘öğretme’ yöntemini uyguladı. Solmaz, sedye üzerinde oturan bir meslektaşının vücuduna iğne ile şekerli su verilecek bölgeleri işaretledi. Solmaz, önce tek tek, daha sonra da tüm katılımcı doktorları yanına çağırarak enjeksiyonun nasıl yapılması gerektiğini anlattı.

PROLOTERAPİ İLE AĞRILARDAN KURTULMAK MÜMKÜN…

İntegratif Tıp Derneği ve Süleyman Demirel Üniversitesi Geleneksel, Alternatif ve Tamamlayıcı Tıp Uygulamaları Eğitim Araştırma Birimi işbirliği ile Lokman Hekim Sincan Hastanesi’nde düzenlenen tanıtım toplantısında hekimlere ‘ameliyatsız ağrı tedavisi yöntemi’ olarak bilinen Proloterapi anlatıldı.

PROLOTERAPİ NEDİR?

Proloterapi; bel fıtığı, boyun fıtığı, diz ve kalça kireçlenmesi, menüsküs yırtıkları gibi vücut dengesini bozan ağrıları ameliyatsız ortadan kaldıran etkili bir ağrı tedavi yöntemi…

Proloterapi ile zayıflayan kaslar, işlevini kaybeden eklem, kıkırdak, bağ ve tendomlar ameliyatsız tedavi edilebiliyor.

NASIL UYGULANIYOR?

Uzm. Dr. İlker Solmaz, “Hasarlı bölgeye özel tekniklerle enjekte edilen şekerli su solüsyonu, dokuları iyileştirici hücrelerin çoğaltılmasını sağlıyor. Vücudun kendi kendini iyileştirme mekanizmasını devreye sokan bu yöntemin en yaygın olarak kullanıldığı alan ise kas ve iskelet sistemi ağrıları ile bel ve boyun fıtığı.” dedi.

HEM TEKNİK HEM ANATOMİ BİLGİ ŞART

Süleyman Demirel Üniversitesi Geleneksel ve Alternatif ve Tamamlayıcı Tıp Uygulamaları Eğitim Araştırma Birimi Koordinatörü Uzm.Dr.Sedat Yıldız,Proloterapiyöntemi uygularken iyi bir teknik bilginin yanında anatomi bilgisinin de gerekli olduğunu vurgulayarak, ‘’Bu nedenle yöntemi uzman hekimler daha kolay uyguluyor. Ama uzman olmayan hekimler de eğitimlere katılıyor ve başarılı uygulamalar yapıyor. Yöntem SGK tarafından ödenmektedir. Sağlık Bakanlığı ise tamamlayıcı tıp ile ilgili taslak yönetmelik çalışmaları kapsamında Proloterapi yöntemine ilişkin çalışmalar yapmaktadır’’ diye konuştu.

Bu haber 274 kez okundu.
Bugünün Manşetleri - 20:36 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.