13° Açık

“Arabuluculuk iş dünyasına yeni bir dönemi başlatacak”

Ekonomi - 28 Aralık 2017 14:19 A A

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Kösemusul, işçi-işveren uyuşmazlıklarında dava şartı haline gelen arabuluculuğun iş dünyasında yeni bir dönem başlatacağını bildirdi.

Kösemusul, yaptığı açıklamada, 1 Ocak 2018’de yürürlüğe girecek 7036 Sayılı İş Mahkemeleri Kanunu ile iş uyuşmazlıklarında dava şartı haline gelen arabuluculuğun iş dünyasına olan etkilerini değerlendirdi.

Camia olarak sistemin başarısı için üzerlerine düşeni yapmaya devam edeceklerini belirten Kösemusul, yeni düzenlemede emeği geçenlere teşekkür etti.

Arabuluculuk görüşmeleri sonunda anlaşmaya varan işçi ve işverenin üzerinde anlaşılmış olan hususları tekrar dava konusu yapmasının mümkün olmadığını, düzenlemenin iş dünyası için önemli bir zamandan tasarruf sağlayacağını belirten Kösemusul, “İşçi-işveren, ihtiyaçlarını karşılarken sorunlarla uğraşmayacak, enerjisi ve potansiyelini başka işler için de kullanabilecek.” açıklamasında bulundu.

İş dünyasında büyük sorunlar haline gelen emsal kararların, işçi-işveren arabuluculuk anlaşma metninin gizlilik zorunluluğu ile mesele olmaktan çıkacağını ve emsal oluşturmayacağı bilgisini veren Kösemusul, “İş dünyamız bu konuda ayrıntılı bilgi sahibi olmalıdır. Uzun yargılama süreleri nedeniyle yıllarca uğraşılan iş davalarının arabuluculuk ile son bulacağını düşünüyorum.” ifadelerine yer verdi.

Kösemusul, şunları kaydetti:

“İşçi-işveren alacağı ve tazminatı ile işe iade talepli iş uyuşmazlıklarında arabuluculuğun dava şartı haline gelmesi ile taraflar artık ilk oturumda arabuluculuk yolunu deneyecekler, arabuluculukta anlaşılmaması halinde mahkemeye başvurabilecekler. Sistem adliyelerdeki arabuluculuk büroları üzerinden işleyecek. Arabulucu, yapılan başvuruyu 3 hafta içinde sonuçlandıracak. Tarafların anlaşamaması halinde ilk iki saatlik ücret Adalet Bakanlığı bütçesinden karşılanacak. Taraflardan birinin ilk toplantıya katılmaması sebebiyle arabuluculuk faaliyetinin sona ermesi durumunda toplantıya katılmayan taraf, son tutanakta belirtilecek ve bu taraf davada kısmen veya tamamen haklı çıksa bile yargılama giderinin tamamından sorumlu tutulacak.”

Bu haber 234 kez okundu.
Ekonomi - 14:19 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.