13° Açık

Avusturya’nın Türkiye Aleyhindeki Yeni Hükümet Programına Dışişleri’nden Tepki: Talihsiz, Basiretsiz

Dünya - 18 Aralık 2017 10:34 A A

Avusturya’da açıklanan hükümet programında, “AB’nin Türkiye ile müzakereleri kesmesi ve bunun için müttefikler aranacağı” yönündeki ifadeye Türkiye’den sert tepki: Talihsiz ve basiretsiz.

TürkiyeAvusturya‘da yeni kurulan hükümetin programında “Avrupa Birliği’nin (ABTürkiye ile müzakereleri kesmesi ve bunun için müttefikler aranacağı” yönündeki ifadeyi “talihsiz” ve “basiretsiz” olarak nitelendirdi.

“TALİHSİZ VE BASİRETSİZ”

Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, söz konusu ifade hakkında, “Avusturya’nın yeni hükümetinin programındaki bu talihsiz ve basiretsiz ifade, ayırımcılığı ve ötekileştirmeyi temel alan siyasi akım hakkında taşınan endişeleri maalesef doğrular niteliktedir.” denildi.

“DOSTANE OLMAKTAN UZAK BİR YAKLAŞIM”

Açıklamada, “Bunun yanı sıra AB‘nin ülkemizle yaptığı akitlerden kaynaklanan yükümlülüklerinden bunlar yokmuşçasına kaçmaya çalışmak ve bunu yaparken de yanına müttefikler aranacağını söylemek dürüst olmadığı gibi dostane olmaktan da uzak bir yaklaşımdır.” ifadelerine yer verildi.

“DİPLOMATİK ADABA YAKIŞMAYAN ÜSLUP”

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

 

“Küresel düzeydeki sınamalar karşısında müttefikler aranacak yerde ülkemizin meşru haklarını hiçe sayma yolunda karşımızda ittifak arandığının hükümet programıyla ilanı siyasi ve diplomatik adaba da yakışmayan bir üsluptur. Türkiye‘nin dostluğunu kaybetme sınırlarını zorlayan bu ifadeler hayata geçirilmeye çalışıldığında layıkıyla karşılıklarını bulacaktır. haberler.com

Bu haber 570 kez okundu.
Dünya - 10:34 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.