13° Açık

Bozulan beyin dalgalarına mental egzersiz

Bugünün Manşetleri - 15 Temmuz 2014 20:35 A A

Neurofeedback’in bozulan beyin dalgalarının, mental egzersiz yöntemiyle, normal hale getirilmesi işlemi olduğunu belirten Uzman Dr. Polat, şöyle konuştu: “Beynin elektrik aktivitesi ürettiğini, neredeyse hepimiz biliriz. Bir çoğumuz, hayatımızın bir döneminde, beyin EEG’si çektirmiş ve beyin dalgalarını kağıt üzerinde görmüştür. Tamamen ilaçsız bir yöntem olan bu tedaviyle; bozulan beyin dalgalarının düzeltilmesi ve mental performansın artırılması mümkündür.”

“TÜRKİYE’DE YETERİ KADAR TANINMIYOR”

Vücut fonksiyonları hakkında bilgilendirildikten sonra bunları kontrol edebildiklerini anlatan Dr. Polat, şunları söyledi: “Belirli egzersizlerle kaslarımızı geliştirebiliyoruz. Bozulan beyin dalgalarımızı da, Neurofeedback yöntemiyle düzeltebilir ve beynimizi kontrol edebiliriz. Amerika’da yaklaşık elli yıldan bu yana oldukça yaygın kullanılan bu yöntem, ne yazık ki ülkemizde yeterince bilinmiyor. Bu konuda Türkçe başvuru kaynağı da yok denecek kadar az.”

“PSİKOLOJİK RAHATSIZLIĞIN TEDAVİSİNDE ETKİLİ”

Neurofeedback konusundaki ilk çalışmaların epilepsi hastalığı üzerine yapıldığının altını çizen Dr. Polat, sözlerini şöyle sürdürdü: “Mevcut çalışmaların büyük bir çoğu hiperaktivite ve dikkat eksikliği üzerinedir. Neurofeedback günümüzde; depresyon ve anksiyete başta olmak üzere, demans, şizofreni, otizm ve daha birçok psikolojik rahatsızlığın tedavisinde de yaygın ve etkin olarak kullanılmaktadır. Tüm bu işlemler, tamamen ağrısız ve sızısızdır.”

Tedavi esnasında neler yaşandığı konusunda da bilgi veren Dr. Polat, sözlerini şöyle tamamladı:“Özel geliştirilen bir program sayesinde 30 dakika süreyle, hedef beyin dalgasını hekim tarafından daha önceden belirlenmiş olan ihtiyacına göre düşürür veya artırır. Verilen komutları doğru olarak yaptığında, puan alır ve melodik bir ses duyar. Böylece kişi hem görsel hem işitsel hem de sayısal olarak bilgilendirilir. Beyin doğrudan optimum çalışmayı öğrenir. Tekrarlayan seanslarla da, bu öğrenme kalıcı hale gelir.”

Bu haber 279 kez okundu.
Bugünün Manşetleri - 20:35 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.