26° Açık

Çukurova’da buğday rekoltesinde beklenti yüksek

Çukurova’da biçerdöverler, olgunlaşan başakları toplamaya başladı. Geçen yıl, yaşanan kuraklık nedeniyle 580 bin ton civarında gerçekleşen rekoltenin, bu yıl yüzde 30 artışla 800 bin tona yükseleceği tahmin ediliyor. Seyhan Ziraat Odası Başkanı Süleyman Girmen, Adana ve yöresinde 2 milyon dekara buğday ekildiğini söyledi. Geçen yıl yaşanan kuraklık nedeniyle rekoltede büyük düşüş olduğunu aktaran Girmen, “Bu yıl yağış ve mevsim koşullarının uygun gitmesi nedeniyle kaybı kapatacağız. Bu yıl yüzde 25-30 artışla rekoltenin 780-800 bin ton civarında olmasını bekliyoruz. Yılın ilk hasadının burada yapılması bizim için önemli çünkü piyasadaki yüksek fiyatları bu hasat düşürüyor. Buğday hasadıyla piyasadaki fiyatların aşağı ineceğine inanıyoruz” diye konuştu. Üretici Ahmet Turan da geçen yıl kuraklık nedeniyle dekar başına yüzde 30 ürün kaybı yaşadıklarını belirterek, “Yağış ve mevsim şartları iyi gittiği için bu yıl kayıp yaşamadık. Geçen hafta yağan dolu bizi korkuttu ancak hasat başlayınca korktuğumuz kadar olmadığını gördük. Verilecek taban fiyatı bekliyoruz” dedi.  
Ekonomi - 26 Mayıs 2015 06:36 A A

Çukurova’da biçerdöverler, olgunlaşan başakları toplamaya başladı. Geçen yıl, yaşanan kuraklık nedeniyle 580 bin ton civarında gerçekleşen rekoltenin, bu yıl yüzde 30 artışla 800 bin tona yükseleceği tahmin ediliyor.

Seyhan Ziraat Odası Başkanı Süleyman Girmen, Adana ve yöresinde 2 milyon dekara buğday ekildiğini söyledi.

Geçen yıl yaşanan kuraklık nedeniyle rekoltede büyük düşüş olduğunu aktaran Girmen, “Bu yıl yağış ve mevsim koşullarının uygun gitmesi nedeniyle kaybı kapatacağız. Bu yıl yüzde 25-30 artışla rekoltenin 780-800 bin ton civarında olmasını bekliyoruz. Yılın ilk hasadının burada yapılması bizim için önemli çünkü piyasadaki yüksek fiyatları bu hasat düşürüyor. Buğday hasadıyla piyasadaki fiyatların aşağı ineceğine inanıyoruz” diye konuştu.

Üretici Ahmet Turan da geçen yıl kuraklık nedeniyle dekar başına yüzde 30 ürün kaybı yaşadıklarını belirterek, “Yağış ve mevsim şartları iyi gittiği için bu yıl kayıp yaşamadık. Geçen hafta yağan dolu bizi korkuttu ancak hasat başlayınca korktuğumuz kadar olmadığını gördük. Verilecek taban fiyatı bekliyoruz” dedi.

 

Bu haber 233 kez okundu.
Ekonomi - 06:36 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.