29° Açık

Dev ülke Android ve iOS’a savaş açtı!

Geçtiğimiz günlerde kendi mobil işlemcisini üretme planıyla gündeme gelen Rusya, şimdi de kendi mobil işletim sistemini geliştirmenin peşine düştü. Ülkede şu anda kullanılan telefonların neredeyse yüzde 75’inde Android veya iOS bulunuyor. Ancak hem Apple’ın, hem de Google’ın başrol oynadığı izleme söylentilerinden rahatsız olan Rus yetkililer, Finlandiya’lı Jolla’nın geliştirdiği Sailfish işletim sistemini temel alan kendi mobil işletim sistemi için görüşmelere başladı. İletişim Bakanı Nikolai Nikiforov, bağımsız bir işletim sistemi kullanarak hem dışarıya olan bağımlılığı azaltmayı planladıklarını, hem de Rus ekonomisine destek olmak istediklerini söylüyor. Sailfish, her ne kadar Finlandiya menşeli bir işletim sistemi de olsa, açık kaynak kod felsefesi ile geliştiriliyor ve modifiye edilmeye son derece açık. Rusya da, işletim sisteminin bu özelliğinden faydalanarak, kendine özel bir sürüm hazırlayabilir. Rus yetkililer, önümüzdeki 5 yıl içerisinde, ülkede satılacak olan telefonların en az yarısında, geliştirecekleri yeni işletim sisteminin bulunacağını düşünüyor. BU 10 TELEFONUN İSİMLERİ GERÇEKTEN KOMİK!  
Bilim ve Teknoloji - 26 Mayıs 2015 06:38 A A

Geçtiğimiz günlerde kendi mobil işlemcisini üretme planıyla gündeme gelen Rusya, şimdi de kendi mobil işletim sistemini geliştirmenin peşine düştü.

Ülkede şu anda kullanılan telefonların neredeyse yüzde 75’inde Android veya iOS bulunuyor. Ancak hem Apple’ın, hem de Google’ın başrol oynadığı izleme söylentilerinden rahatsız olan Rus yetkililer, Finlandiya’lı Jolla’nın geliştirdiği Sailfish işletim sistemini temel alan kendi mobil işletim sistemi için görüşmelere başladı. İletişim Bakanı Nikolai Nikiforov, bağımsız bir işletim sistemi kullanarak hem dışarıya olan bağımlılığı azaltmayı planladıklarını, hem de Rus ekonomisine destek olmak istediklerini söylüyor.

Sailfish, her ne kadar Finlandiya menşeli bir işletim sistemi de olsa, açık kaynak kod felsefesi ile geliştiriliyor ve modifiye edilmeye son derece açık. Rusya da, işletim sisteminin bu özelliğinden faydalanarak, kendine özel bir sürüm hazırlayabilir.

Rus yetkililer, önümüzdeki 5 yıl içerisinde, ülkede satılacak olan telefonların en az yarısında, geliştirecekleri yeni işletim sisteminin bulunacağını düşünüyor.

BU 10 TELEFONUN İSİMLERİ GERÇEKTEN KOMİK!

 

Bu haber 253 kez okundu.
Bilim ve Teknoloji - 06:38 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.