13° Açık

Edirne ve Razgrad arasında iş birliği protokolü

Dünya - 18 Aralık 2017 10:17 A A

Edirne Valiliği ile Bulgaristan’ın Razgrad Valiliği arasında iş birliği ve ortak çalışmalara yönelik protokol imzalandı.

Eğitim takas programları, kültür kurumları arasında iş birliği ile turizm ve ekonomik faaliyetlerin gelişimini kapsayan 5 yıl süreli protokol, Edirne Valisi Günay Özdemir ile Razgrad Valisi Günay Hüsmen arasında imzalandı.

Razgrad Valiliği’ndeki imza töreninde konuşan Vali Özdemir, protokolün Türkiye ve Bulgaristan arasındaki anlaşmalar çerçevesinde hazırlandığını söyledi.

Türkiye ve Bulgaristan arasında son yıllarda iyi ilişkiler olduğunun altını çizen Özdemir, şunları kaydetti:

“Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, üçüncü köprü açılışında Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakanımız Binali Yıldırım ile görüşmüştü. 7 Ocak’ta Türkiye tarafından restoresi tamamlanan Demir Kilise açılacak, Borisov ile kabine üyeleri ve Bulgaristan’dan yetkililerin katılımıyla önemli bir açılış olacak. İnsanlığın kültürel miraslarına iki ülkenin de değer verdiğini görüyoruz. Bu tür ilişkilerimizin gelecekte daha da artacağına inanıyorum. Valiler olarak biz de bu olumlu gelişmeye ne kadar katkı sağlayabilirsek o kadar mutlu olacağız. Edirne Valiliği bu anlamda ilk kez yabancı bir valilikle böyle bir anlaşma imzalıyor. Bundan sonra Edirne Valiliği olarak Bulgaristan’daki diğer valilikler ve Yunanistan’daki valiliklerle bu tür anlaşmalar imzalayacağız.”

Razgrad Valisi Günay Hüsmen de Edirne heyetini ağırlamaktan mutluluk duyduğunu ifade etti.

Kendileri için de önemli bir protokol olduğunu vurgulayan Hüsmen, “İsmimiz dışında mevkidaşımla pek çok ortak yönümüz var bunun dışında iş birliklerimizi iki ülke başbakanları da destekliyor. Başbakan Boyko Borisov bu işbirliğine önem veriyor. Her iki ülke için pilot projeler gerçekleştirmeye karar verdik. Bu iki halk için de çok iyi bir başlangıç olacak. Sizleri burada ağırlamak da ayrı bir gurur.” dedi.

Bulgaristan’ın Edirne Başkonsolosu Vasil Vılçev de toplantıya katılmaktan onur duyduğunu ifade ederek, “Bulgaristan’da iller arasında yapılan ilk anlaşma. Bu adım, iki il arasındaki ilişkileri sıcaklaştıracağı gibi diğer illere de örnek olacaktır.” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Edirne Valisi Özdemir ve Razgrad Valisi Hüsmen, protokolü imzaladı.

Bu haber 434 kez okundu.
Dünya - 10:17 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.