13° Açık

En başarılı üniversiteler URAP Raporunda

Eğitim - 16 Temmuz 2014 04:15 A A

URAP, “Üniversitelerimizin Dünya Sıralamalarında Genel ve Alan Bazlı Durumu” raporunu yayınladı.

2009 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Enformatik Enstitüsü bünyesinde kurulan URAP Laboratuvarı bu yıl tercih aşamasındaki üniversite adayları için üniversitelerimizin dünya sıralamalarındaki durumlarını görmelerine yardımcı olmak amacıyla etkileşimli bir rapor hazırladı.

ODTÜ URAP (University Ranking by Academics Performans) Laboratuvarı tarafından yapılan “2014 Üniversitelerimizin Dünya Sıralamalarında Genel ve Alan Bazlı Durumu” raporu, tercih yapan öğrencilere olduğu kadar üniversitelerin kendi akademik performanslarını diğer üniversitelerle karşılaştırabilmesine ve belirlenen kriterlere göre gelişmeye açık yanlarını farketmelerine de yardımcı oluyor.

Sıralamaların 2 temel yararı

Ülke içi ve dünya üniversite sıralamalarının iki temel yararı bulunuyor. Ülke içi sıralamalar genellikle, yurt içindeki üniversite adaylarının kendilerine en uygun üniversite ve bölümü tercih etmesi için yol gösterir. Ülke içi sıralamaların ikinci yararı ise her üniversitenin kendi akademik performansını, diğerleriyle karşılaştırabilmesine olanak sağlamasıdır. Bu sıralamalar sayesinde üniversiteler, akademik performansı yüksek olan üniversitelerin
durumunu inceleyerek hangi alanlarda kendilerini geliştirmeleri gerektiğini görebilmektedir. Dünya üniversite sıralamaları ise lisans, yüksek lisans veya doktora öğrenimini yurt dışında yapmak isteyen öğrencilerin en uygun üniversiteyi tercih etmesine yardımcı olmaktadır.
Dünya sıralamalarının diğer yararı da gelişmekte olan ülkelerdeki üniversitelere, dünyanın en iyi üniversitelerinin performanslarını inceleme olanağı vermesidir. Böylece gelişmekte olan ülkelerin üniversiteleri, eksikliklerini görüp, kendilerini geliştirmek için neler yapmaları gerektiğini belirleyebilmektedir.

Rapora göre; dünya genel sıralamalardan en az birinde 9 üniversitemiz ilk 500’de yer aldı.

ALAN BAZINDA TÜRKİYE BİRİNCİLERİ

ODTÜ: Kentsel Planlama ve Mimarlık, Eğitim, Matematik, Mühendislik, Yer Bilimleri, Ticaret/Yönetim ve Hizmetler, İktisat, Kimya Alanında Türkiye 1.si.

İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi.: Tarih ve Arkeoloji, Felsefe ve Dini Çalışmalar, Teknoloji, Beşeri Bilimler Alanında Türkiye 1.si

Boğaziçi Üniversitesi: Fizik, Bilgisayar ve Enformatik Bilimleri Alanında Türkiye 1.si

İstanbul Üniversitesi: Tıp ve Sağlık Bilimleri, Psikoloji ve Bilişsel Bilimler Alanında Türkiye 1.si

İzmir Ekonomi Üniversitesi : Dil, İletişim ve Kültür Alanında Türkiye 1.si

Ankara Üniversitesi: Ziraat ve Veterinerlik Alanında Türkiye 1.si

Anadolu Üniversitesi: Güzel Sanatlar, Müzik ve Basın-Yayın Alanında Türkiye 1.si

Adaylar, URAP’ın http://tr.urapcenter.org/alan_siralamasi/index.html adresinden etkileşimli rapora ulaşabilir.

Bu haber 290 kez okundu.
Eğitim - 04:15 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.