15° Parçalı az bulutlu

Erbaş, Kur’an kursu açılışına katıldı

Gündem - 29 Ocak 2018 12:34 A A

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, “Kur’an kurslarımız, Diyanet İşleri Başkanlığımızın çalışmaları içerisinde en ön sırada. 1 milyon öğrencimiz var. Bunlardan 60 bin kadarı yatılı. İhtiyaç odaklı Kur’an kursları dedik.” dedi.

Kocaeli’nin Gölcük ilçesi Yeniköy’de yaptırılan İmam-ı Azam Hafızlık Kur’an Kursu hizmet binasının açılış töreninde konuşan Erbaş, Türkiye’de 25 bini aşan Kur’an kursu bulunduğunu, bunlardan bin 500’ünün yatılı olduğunu kaydetti.

Çocukları küçük yaştan itibaren yetiştirirken onlara ilk öğretilmesi gereken kelimenin “Allah” ve “Muhammed” olması gerektiğine dikkati çeken Erbaş, “Onlara rol model olarak göstereceğimiz şahsiyetler İmam-ı Azam olsun, İmam-ı Şafii’ler, İmam-ı Hambeli’ler, İmam-ı Maliki’ler.. Hepsine saygımız sonsuz. Kur’an ve Hazreti Peygamber’in hayatı dersini okullara seçmeli ders olarak koyanlardan Allah razı olsun.” diye konuştu.

– “Nüfusun yüzde 59 Kur’an okuyamıyor”

“Kur’an kurslarımız da Diyanet İşleri Başkanlığımızın çalışmaları içerisinde en ön sırada.” diyen Prof. Dr. Erbaş, şunları söyledi:

“1 milyon öğrencimiz var. Bunlardan 60 bin kadarı yatılı. ihtiyaç odaklı Kur’an kursları dedik. Kur’an kurslarımıza haftanın her günü, her yaş grubuna ulaşmaya çalışıyoruz. Camilerde Kur’an öğretimi dedik. 300 bin kişiye camilerde ulaşmaya çalışıyoruz. Yurtlarda gençlere ulaşmaya çalışıyoruz. Bütün yurtlarımıza Kur’an kursu açtık. Oralarda manevi rehberler ismiyle kız yurtlarında hoca hanımlar erkek yurtlarında hoca efendiler binlerce üniversite öğrencisiyle buluşuyor.”

Erbaş, nüfusun yüzde 59’unun Kur’anı Kerim okumasını bilmediğini aktararak, “İşte bir ihtiyaçtan dolayı bu gelişmeler oluyor. Şimdi görev bizim. Çocuklarımızdan daha fazlasını, seçmeli Kur’an derslerini seçmesini sağlamamız lazım. Daha fazlasını Peygamber Efendimizin hayatı dersini seçmelerini sağlamamız gerekiyor. Çünkü yüzde 99’umuz Müslümanız diye hep iftihar ediyoruz ya, yüzde 99’u Müslüman olan bir ülkenin yüzde 59’u, yüzde 60’ı daha kendisine indirilen Kur’an-ı Kerim’i okuyamıyor. Dini eğitimi eleştirenler bu gerçeği bilsinler.” ifadesini kullandı.

– “Hocalarımızı camide bulamazsanız gidin, kapısını çalın”

İmam hatiplerin oranının hala yüzde 15 olduğunu belirten Erbaş, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yani Türkiye’deki genel öğrenci sayısına göre oran yüzde 15. Peki bu din eğitimini imam hatiplilerde, ilahiyat fakültelerinde ve Kur’an kurslarında almayanlar, nerede alacaklar? Alacak başka yer yok. Sadece yaz Kur’an kursu kalıyor. Buraya da 18-20 milyon gencimizin 3-4 milyonu geliyor. Geride kalanlar nerede din eğitimi alacaklar. Onun için seçmeli Kur’an ve Peygamberimizin hayatı derslerine teşvik edelim. Yaz kurslarına teşvik edelim. Cumartesi pazar günleri hocalarımız çocuklarımızı, gençlerimizi bekliyor. Bütün camilerimiz gündüz saat 11.00’den yatsı namazı sonrasına kadar açık. Gidin sizler de takip edin. Camilerimize gidin, hocalarımızı bulamazsanız gidin kapısını çalın, ‘Ben camiye geldim, Kur’an ve ilmihal öğrenmek istiyorum. Tefsir, hadis okumak istiyorum.’ diye hocalarımızı zorlayın. 130 bin hocamız var. Hepsinden istifade edin.”

“İmam-ı Azam Hafızlık Kur’an Kursu’nun projesine katkı sağlayan herkesten Allah razı olsun.” diyen Erbaş,  Afrin’de Zeytin Dalı Harekatı’nda görev yapan askerlere Allah’tan muvaffakiyetler, şehitlere rahmet ve gazilere acil şifalar diledi.

Konuşmanın ardından, camisiyle 4 bin 500 metrekare alana kurulan 5 katlı ve 250 yatak kapasiteli Kur’an kursunun açılışı gerçekleştirildi.

Daha sonra da katılımcılara etli pilav ikram edildi.

Açılışa Kocaeli valisi Hüseyin Aksoy, AK Parti milletvekilleri Zeki Aygün ve Mehmet Akif Yılmaz, Gölcük Kaymakamı Mustafa Altıntaş, Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş, İl Müftüsü Yusuf Doğan, ilçe müftüleri ve vatandaşlar katıldı.

Bu haber 195 kez okundu.
Gündem - 12:34 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.