29° Açık

İşsizlik rakamlarının yansımaları

Eğitim - 23 Mart 2018 17:20 A A

Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, işsizlikte sürdürülebilir çözümün üretimle yeni yatırımlarla mümkün olacağını, bu yüzden üretime katkı yapacak özellikle sanayi sektöründe daha fazla istihdam artışı olmasını beklediklerini belirtti.

Zeytinoğlu, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye’de işsizlik oranının, geçen yıl bir önceki yıla göre değişim göstermeyerek, yüzde 10,9 olarak gerçekleştiğini anımsattı.

İstihdam seferberliğinin etkisiyle 2017’de bir önceki yıla göre iki kat fazla istihdam yaratıldığını belirten Zeytinoğlu, iş gücüne katılımdaki artışın işsizlik oranının aşağı çekilmesinde sınırlayıcı olduğunu kaydetti.

Zeytinoğlu, işsizliğin düşürülmesi amacıyla başlatılan teşviklerin, ilavelerle bu yıl da devam ettiğine dikkati çekerek, bunların daha net sonuçlarını bu yıl görmeyi beklediklerini ve 2018’in yüzde 10,9’un altında bir işsizlik oranıyla kapatılacağını düşündüklerini aktardı.

İstihdam artışının ağırlıklı olarak hizmet ve inşaat sektöründen geldiğini belirten Zeytinoğlu, “İşsizlikte sürdürülebilir çözümün, üretimle, yeni yatırımlarla mümkün olacağını biliyoruz. Bu yüzden üretime katkı yapacak özellikle sanayi sektöründe daha fazla istihdam artışı olmasını bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Zeytinoğlu, geçen yıl bir önceki yıla göre 1,2 puan artarak yüzde 20,8 olarak gerçekleşen genç nüfusta işsizlik oranına ilişkin, “Gençlerdeki işsizlik oranını çok önemsiyoruz. Gençlerimize yönelik hem eğitim hem istihdam alanında yapılacak çalışmalarla 2018’de genç nüfustaki işsizliğin azaltılmasını bekliyoruz.” değerlendirmesini yaptı.

Bu haber 245 kez okundu.
Eğitim - 17:20 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.