26° Açık

“Karşı koyarsa öldürmeyecek şekilde vurun”

Gündem - 12 Nisan 2018 16:20 A A

Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016’daki darbe girişimi sırasında Donanma Komutanlığı’ndaki eylemlere ilişkin 52’si tutuklu, 12’si firari, 86 sanığın yargılanmasına devam edildi.

Kocaeli 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nce, Kocaeli Kapalı Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi’ndeki salonda yapılan duruşmada, tutuklu, tutuksuz sanıklar, avukatları ve yakınları hazır bulundu.

Davaya müdahil olan Başbakanlık adına avukat Halit Çokan ve AK Parti Kocaeli İl Başkanı Şemsettin Ceyhan’ın avukatı Samet genç de duruşmada hazır bulundu.

Duruşmayı, AK Parti Karamürsel İlçe Başkanı Recep Demirel ve yönetim kurulu üyeleri ile bazı sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve vatandaşlar da takip etti.

Darbe girişimi sırasında Donanma Komutanlığı’nda Komodor olarak görev yapan, hakkında açılan FETÖ/PDY soruşturması kapsamında itirafçı olan eski albay Murat Cemal Girginer, İzmir 34. Asliye Ceza Mahkemesi salonundan Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığı ile duruşmada tanık olarak dinlendi.

Tanık Girginer, “Darbe üst yönetimi’ tarafından verilen talimatlar doğrultusunda, firari sanık eski Kuzey Görev Grup Komutanı Tuğamiral Ayhan Bay’ın direktifleriyle Donanma Komutanlığı’nda bulunan savaş gemilerinin seyre çıkması talimatını verdiği, darbe gecesi Bay’ın verdiği tüm emir ve talimatları uyguladığı, talimat doğrultusunda gemilere Marmara Denizi’nde top atışı yapmaları yönünde emir ve baskı uygulayarak, TCG Kemalreis Gemisi’ne top atışı yaptırdığı, kendisine verilen kurallara aykırı tüm emir ve talimatları sorgulamadan uyguladığı, darbecilerle hareket ettiği, imaj incelemesinde örgütün kullandığı kriptolu iletişim sistemi ‘ByLock’ kalıntılarına rastlandığı” suçlamaları yöneltilen Donanma Komutanlığı 5. Muhrip Filotillası Komodoru eski Deniz Kurmay Albay Önder Öngör hakkında beyanda bulundu.

Darbe girişiminde yıllık izinde olduğunu ve ailesiyle Antalya’da bulunduğunu belirten Girginer, askerlerin Boğaz Köprüsü’nü kapattığını ve ülke genelinde bir darbe girişiminin yaşandığını televizyondan öğrendiğini ifade etti.

Saat 03.00-04.00 sıralarında Önder Öngör’ün kendisini arayarak, dönemin Kuzey Görev Grup Komutanı Tuğamiral Ayhan Bay’ın terör alarmı nedeniyle gemileri seyre kaldırdığını söylediğini belirten Girginer, “Öngör, Donanma Komutanı Oramiral Veysel Kösele’yi, Fenerbahçe Orduevi’nden gemiye aldıklarını, kamaraya kapattıklarını, koruma astsubayının silah çektiğini anlattı. Ben de Öngör’e ülke genelinde FETÖ’cü bir darbe girişimi yaşandığını, televizyondan Başbakan’ın açıklamada bulunarak, bunun TSK içinde bir grubun kalkışması olduğunu söylediğini, Deniz Kuvvetleri Komutanı ve 1. Ordu komutanının darbe girişiminin içinde olmadıklarını, kalkışmanın emir komuta zinciri dışında yapıldığını yönündeki açıklamalarını ilettim. Öngör bana X-Band uydu ve televizyon sisteminin devre dışı olduğunu, bu nedenle gelişen olaylardan bilgisinin olmadığını söyledi.” şeklinde konuştu.

Girginer, Donanma Komutanı’nın durumunu sorduğunda Öngör’ün, “Donanma Komutanı’nın sağlık durumu iyi. Güvende.” dediğini aktararak, “Kendisine yasal olmayan emirleri uygulamamasını tavsiye ettim. O da bana öyle yaptığını söyledi.” diye konuştu.

Öngör’ün saat 06.00 sıralarında kendisini telefonla aradığını belirten Girginer, şöyle konuştu:

“Öngör’e, silahlı güçlerin polisle birlikte Donanma Komutanlığı’nı kontrol altına almak üzere olduğunu söyledim. Ama kendisi bana gelişen olaylarla ilgili hala bilgi alamadığını, televizyon izleyemediğini söyledi. 08.30’da kendisini arayarak, Türk Silahlı Kuvvetleri ve emniyet güçleri, halkın da desteği ile darbeyi bertaraf ettiği bilgisini verdim. Kendisi de bana Donanma Komutanı’nın emriyle gemileri Gölcük Ana Üs Komutanlığı’a getirmek için yola çıktıkların söyledi.”

Cumhuriyet savcısının, “Siz bu olayların darbe girişimi olduğunu televizyondan izlediniz. Ama Önder Öngör size Ayhan Bay’ın, ‘terör alarmı’ olduğu gerekçesiyle gemilerin seyre kaldırıldığı emrini verdiğini söylemiş. Bu çelişkiyi kendisine söylemediniz mi?” şeklinde sorusuna Girginer, “Ben Önder Öngör’e Başbakanın açıklamalarını ilettim. Bunun bir FETÖ darbe girişimi olduğunu söyledim. Doğruya ulaşması için tüm bilgileri verdim. Sanırım o da sicil amiri olan Ayhan Bay’dan emir aldığı için iki arada bir derede kalmış olabilir.” şeklinde cevap verdi.

Tutuklu sanık Öngör’ün tanık Girginer’e, Veysel Kösele’nin kamaraya kapatılmasıyla ilgili soru sorması üzerine Başbakanlık avukatı Halit Çokan, “Donanma Komutanı’nın kamaraya kapatılması konusunda dosyada kesin deliller var. Öngör’ün, sanki komutan orada tutulmamış gibi bir tavır içinde tanığa soru sormasına itiraz ediyorum.” şeklinde tepki gösterdi.

– “Karşı koyarsa öldürmeyecek şekilde vurun”

Diğer tanık TCG Yavuz Gemisi Sonar Astsubayı olan, 15 Temmuz’da Donanma Karargah B Bapı Nöbetçi Astsubayı olarak görev yapan Arda Güleroğlu, saat 05.00 sıralarında Deniz Ana Üs Komutanı Tuğamiral Hayrettin İmren’in makam aracıyla geldiğini ve nöbetçi amirini dışarı çıkarıp tutuklattığını söyledi.

Arda Güleroğlu, İmren ile aralarında geçen konuşmaları şöyle aktardı:

“Hayrettin İmren beni görünce aracının camını açarak, ‘Donanma Komutanı’nın emrinde misin benim emrimde misin?” diye sordu. Ben, ‘Donanma Komutanımızın emrindeyim.’ şeklinde cevap verince aracından inerek, tekrar sordu. Aynı cevabı verince çok sinirlendi, kızdı. Yanındaki silahlı askerlere, ‘Bunun silahını alın götürün. Karşı koyarsa öldürmeyecek şekilde vurun.’ emrini verdi. Beni tutuklayıp, Merkez Komutanlığı’na götürdüler.”

Tanık Arda Güleroğlu, kendisini zorla alıkoyarak hürriyetini kısıtlayan Hayrettin İmren’den davacı olduğunu söyledi.

Duruşma, diğer tanıkların dinlenmesiyle devam ediyor.

Bu haber 103 kez okundu.
Gündem - 16:20 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.