26° Açık

Kocaeli merkezli “usulsüz dinleme” davası

Gündem - 23 Şubat 2018 12:53 A A

Kocaeli’de, aralarında bürokrat, siyasetçi ve medya mensuplarının da bulunduğu 63 kişiyi usulsüz dinledikleri ve Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’na (FETÖ/PDY) üye oldukları suçlamasıyla 6’sı tutuklu, 13 eski emniyet mensubunun yargılanmasına devam edildi.

Kocaeli 2. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya, tutuklu sanıklar Cengiz Kaya, Fahri Derici ve Abdülhadi Mehan ile tutuksuz sanık M.E.O. hazır bulundu. Diğer tutuklular Fatih Akpınar, Ertuğrul Tüz ve Fatih Özdere ise SEGBİS aracılığıyla duruşmaya katıldı.

Müşteki ve sanık avukatlarının da iştirak ettiği duruşmaya, haklarında yakalama emri bulunan sanıklar Ali Öztürk, Emin Safa Özergül, Metin Canbay, Osman Dursun Aydın ve Özgür Nikbay katılmadı.

Mahkeme Başkanı’nın dosyaya gelen evrakları okumasının ardından söz verilen sanıklar, haklarındaki suçlamaları reddederek, tahliyelerini talep etti.

Mahkeme heyeti, Öztürk, Özergül, Canbay, Aydın ve Nikbay hakkındaki yakalama emrinin yerine getirilmesinin ve istenen evrakların mahkemeye ulaşmasının beklenmesine, tutuklu sanıkların bu halinin devamına karar vererek, duruşmayı 17 Nisan’a erteledi.

– İddianameden

İddianamede, sanıklar, eski Kocaeli Valisi Ercan Topaca, eski MHP Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, MHP Kocaeli İl Başkanı Aydın Ünlü, TV41 Yönetim Kurulu Başkanı Şahin Turgun’un da aralarında bulunduğu 63 kişiyi usulsüz dinlemekle suçlanıyor.

“Görevi kötüye kullanma, kamu görevlisinin resmi belgede sahteciliği, kişiler arasındaki aleni olmayan konuşmaları kayıt etmek, kişisel verileri hukuka aykırı olarak ele geçirmek ve yaymak, özel hayatın ve haberleşmenin gizliliğini ihlal ile terör örgütüne üye olmak” suçlamaları yöneltilen sanıklara, yapılan ek soruşturmanın ardından Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı’nın iddianamesi ile ”silahlı terör örgütüne üye oldukları” iddia edilerek kamu davası açılmış ve açılan davanın bu dava ile birleştirilmesine karar verilmişti.

Bu haber 120 kez okundu.
Gündem - 12:53 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.