15° Parçalı az bulutlu

Kocaeli’deki FETÖ/PDY davalarında karar

Gündem - 20 Aralık 2017 09:47 A A

Kocaeli’de, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’na (FETÖ/PDY) üye oldukları iddiasıyla yargılanan tutuklu 2 sanığa, 6 yıl 3’er ay hapis cezası verildi.

Kocaeli 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ayrı ayrı görülen duruşmalara, “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçlamaları yöneltilen, meslekten ihraç edilen komiser yardımcısı Mustafa Arslan ve Yasin Çetin ile avukatları katıldı.

Sanık Arslan savunmasında, terör örgütü üyeliği suçlamasını kabul etmediğini belirterek, “Darbe girişiminin yaşandığı 15 Temmuz’da Gölcük İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde görevliydim. Darbe girişiminde ben tavrımı açıkça ortaya koydum, bertaraf edilmesi için mücadele ettim. Darbecilerin kaçırdığı Donanma Komutanlığı’nda görevli 2 amiralin bulunması için gerçekleştirilen çalışmalara katıldım. Bu iki amirali alıp, Emniyet Müdürlüğüne götürdüm. Bu başarımdan dolayı mülki amirlerim tarafından ödüllendirildim. Yaklaşık 1 yıldır tutukluyum. Tahliyemi ve beraatimi talep ediyorum.” diye konuştu.

Sanık avukatı Elvan Bağ Canbaz ise müvekkilinin sadece ByLock iddiasıyla suçlandığını dile getirerek, şunları kaydetti:

“Başka sitelerden farklı programlar indirildiğinde de ByLock programı ile erişim sağlandığı yönünde veriler kayıtlara girmiştir. ByLock içeriklerinin olmadığı görülmektedir. Bu nedenle bu iddia soyut kalmaktadır. Müvekkilimin örgütsel bir suç kastını ortaya koyan tavrı ve eylemi bulunmamaktadır. Delillerin toplanması, tutuklu kaldığı süre ve kaçma şüphesi olmaması dolayısıyla müvekkilimin beraatini, mahkeme aksi kanaatte ise tahliyesini talep ediyoruz.”

Cumhuriyet savcısı mütalaasında, sanığın “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan 5 yıldan 10 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılmasını ve tutukluluk halinin devam etmesi yönünde karar verilmesini istedi.

Verilen aranın ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti, sanık Mustafa Arslan’ı “terör örgütüne üye olmak” suçundan 6 yıl 3 ay hapse mahkum etti.

Tutuklu bulunduğu süre ve ceza miktarını göz önüne alan mahkeme heyeti, sanığın yurt dışına çıkış yasağı şartıyla tahliye edilmesine karar verdi.

Aynı mahkemede yapılan diğer duruşmaya ise tutuklu Yasin Çetin, avukatı ve yakınları katıldı.

Sanık, üzerilerine atılı suçlamaları kabul etmeyerek, tahliyesini ve beraatini talep etti.

Cumhuriyet savcısı mütalaasında, sanığın “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan 5 yıldan 10 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılmasını ve tutukluluk halinin devam etmesi yönünde karar verilmesini istedi.

Önceki savunmalarını tekrar eden sanık avukatı Şerafettin Kaya, savcının mütalaasına katılmadıklarını belirterek, müvekkilinin tahliyesini ve beraatini istedi.

Verilen aranın ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti, sanık Yasin Çetin’i, “terör örgütüne üye olmak” suçundan 6 yıl 3 ay hapse mahkum etti.

Tutuklu bulunduğu süre ve ceza miktarını göz önüne alan mahkeme heyeti, sanığın yurt dışına çıkış yasağı şartıyla tahliye edilmesini kararlaştırdı.

Bu haber 191 kez okundu.
Gündem - 09:47 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.