15° Parçalı az bulutlu

MEB’in yapamadığını vakıf üniversiteleri gerçekleştiriyor

Eğitim - 16 Temmuz 2014 04:15 A A

Üniversiteler arası rekabet, eğitim sistemini geliştiriyor.

Ezberci ve teoriye dayalı eğitim sistemi artık yerini uygulamalı ve akılcı sistemlere bırakıyor.

MEF, Flipped Classroom eğitim-öğretim modelini üniversitede uygulayacak.

Birçok üniversite öğrenciler tarafından tercih edilebilmeleri için değişik yöntemlere başvururken, bazı üniversitelerde eğitim kalitesi ve yeni sistemlerle farklılığını ortaya koyuyor. Eğitimde 40 yılı aşan bilgi birikimi ve tecrübesiyle fark yaratan MEF Eğitim Kurumları, yükseköğretime de Flipped Classroom eğitim-öğretim modeli ile girdi.

Bu yıl dört fakülte ve on iki bölüme toplam 520 öğrenci kabul edecek olan MEF Üniversitesi’nin Rektörü Prof. Dr. Muhammed Şahin yükseköğretime getirdikleri yenilikleri SÖZCÜ’ye anlattı:

MEF Üniversitesi yükseköğretimde nasıl bir idealle yola çıktı?

“Fark yaratmak için yola çıktık”

MEF Üniversitesi yeni bir üniversite olup, 200’e yakın üniversite arasında en büyük farkı kendisidir. İbrahim Arıkan’ın misyonuna ve vizyonuna inandığım için, ayrıca bu düşüncemi burada uygulayabileceğimi düşündüğüm için MEF Üniversitesini seçtim. Y ve Z kuşağının eğitimi için farklı bir şeyler bulmamız gerekiyordu. Bu kuşakların konsantrasyonu zor, her şeyi hızlı tüketirler, beğenmedikleri bir şeyi yaptıramazsınız. Bilgiye her yerden ulaşabildiğimiz bir dönemi yaşıyoruz. Örneğin bir öğrenci hocasından herhangi bir konuda daha bilgili olabilir. Bu yüzden fark yaratacak bir eğitim-öğretim modelinden başladık ve Flipped Classroom eğitim-öğretim modelini okulumuza taşıdık. MEF Üniversitesi Türkiye’de ve dünyada üniversite düzeyinde “Flipped Classroom” eğitim-öğretim modelini ilk kez uygulayan üniversite olacaktır.

Bu model eğitim sisteminde nasıl bir farklılık yaratacak?

“Bu modelde, öğrenci de hoca da aktif!”

Flipped Classroom modeli eğitim-öğretim sistemini gerçekten ters yüz ediyor. Bu modelde ders işlenmeden bir hafta önce, hoca 20 dakikayı geçmeyecek şekilde ders anlatım videosu çekiyor ve bunu öğrenciye veriyor. Mevcut sistemde hoca dersi derste anlatır, sonra öğrenci dersi anlamaya çalışır. Hoca dersi anlattıktan sonra öğrenciye ödev verir. Öğrenme süreçlerinin daha üst ve zor seviyeleri olan sentez, analiz, yorumlama ve uygulama kısımlarını ödevle birlikte yaptırır. Bu ödevleri yaparken öğrenci yalnızdır. Bu sistem bunu ters yüz ediyor. Hocanın derste vereceği bilgiyi videodan veriyoruz. Evde yaptığı ödevi de okulda akranlarıyla yaptırıyoruz. Mevcut sistemde hoca aktif, öğrenci pasiftir, dinleyicidir. Bu modelde ise her ikisi de aktif. En büyük farkı bu.

“Yükseköğretimde başka farklılıkları olacak mı MEF Üniversitesinin?”

“4 yılda hem lisans hem yüksek lisans”

Değişim programlarında da farklılık getireceğiz. Geleneksel değişim programlarının ötesinde, gercek uluslararası eğitime doğru giderken; MEF Üniversitesi, tüm akademik programlarında dünyanın önde gelen üniversiteleri ile işbirliği yaparak 3+2 ortak programlarını açacaktır. Böylelikle, öğrenciler MEF Üniversitesi’nden lisans derecesi ve yurt dışı anlaşmalı üniversiteden yüksek lisans diploması alabilecektir. Öğrenci ilk 3 yılını MEF Üniversitesi’nde okuyacak, 4. yıl anlaşmalı üniversitede değişim öğrencisi olarak derslerini alacak ve aldığı dersler MEF Üniversitesi’nde sayılacak ve lisans derecesini tamamlayabilecektir. 4. yıldan sonra öğrenci 5. yılda yurt dışındaki üniversitede yüksek lisans eğitimine devam edecek ve derecesini karşı taraftan almış olacaktır. Bütün üniversite düzeyinde tüm bölümleriyle bunu uygulayan tek üniversite olacağız. Ayrıca 4 yıllık lisans programlarını 3 yılda bitirtecek bir sistem getirdik. 1 yılda yüksek lisans yapılabilir. MEF Üniversitesi öğrencileri 4 yılda hem Lisans diploması hem de Tezsiz Yüksek Lisans diploması alabilecek ve hayata daha hızlı atılabilecektir.

Adaylar, 17 Temmuz’a kadar Maslak Kampusumuzde devam edecek olan Tercih günlerine gelerek daha detaylı bilgi sahibi olabilirler.

Eğitim fakültenizdeki okulda üniversite modelinden bahsedebilir miyiz?

“Hem öğrenci hem öğretmen olacaklar!”

Okulda Üniversite Modeli’nde, Eğitim fakültesinde 2 yıl normal derslerini alıyor öğrenciler, son 2 yılında ise anlaşmalı bir okulda öğretmen yardımcısı pozisyonunda çalışıyor. MEF Üniversitesi Eğitim Fakültesi ile MEF Okulları arasında akademik bir ortaklık tesis edilmiştir. Benzer bir ortaklık, MEF Üniversitesi Eğitim Fakültesi ile Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okullar arasında kurulacaktır. Öğretmen ve eğitimci adaylarına uluslararası deneyim kazandırmak için MEF Üniveritesi ile yabancı ülkelerde bulunan üniversiteler ve okullarla işbirliği yapılacaktır. Haftada yarım gün üniversite hocası da oraya gidip öğrencisini izleyecek. Bu gideceği okulu da destekleyerek, güçlendirecek. 4 yıl sonrada mezun olduğunda yabancı dili de İngilizce olduğu için rahatlıkla uluslararası bir ortamda da iş bulabilecek .

Kaliteli bir Vakıf üniversitesinin bileşenleri nelerdir?

“En önemli bileşen öğrenciler!”

Kaliteli bir vakıf üniversitesinin üç bileşeni var. Birincisi, bu işin arkasındaki güç ve o gücün eğitime bakış açısı. Mütevelli heyetinin üniversiteye ne kadar sahip çıktığı ve eğitime nasıl baktığı. Bir işadamı gözüyle mi bakıyor yoksa eğitimci gözüyle mi bakıyor.
İkincisi akademik kadrosu, üçüncü bileşen ise öğrencileri. Bunların ikisi çok iyi olabilir ama öğrenci iyi değilse bu ikisinin de bir anlamı olmuyor. Biz bunun için yüksek puanlı öğrencileri almak için uğraşıyoruz. Çünkü dünyada fark yaratacak bir üniversite olmak için yola çıktık. Öğrenciler olmasa bizim farklılığımızın bir anlamı olmaz. Bu yıl burssuz programımız yok, tüm öğrenciler burslu giriyor. 9 bölümde %50 ve üstü burs veriliyor, sadece 3 bölümde %25’e kadar düşüyor.

İddialı olduğunuz bölümler hangileri?

“İddialı olmayacağımız bölümü açmayacağız!”

Öğrenci sayısı olarak küçük bir üniversite tasarladık. Önümüzdeki 5 yıllık – 10 yıllık hedefimiz 4-5 bin öğrenci sayısına ulaşmak ve orada durmak. Butik ama güçlü bir üniversite olmak istiyoruz. Onun için açtığımız tüm bölümlerde güçlü olmak için yola çıktık. Güçlü olamayacaksak, bu kadar yüksek hedefleri olan bir üniversitenin iddialı olamayacağı bir alanda bölüm açmasının bir anlamı yok. Enerjiyi ve kaynakları dağıtmasının bir anlamı yok. İddialı olmayacağımız bir alanda program açmayacağız.

MEF Üniversitesi mezunlarının farkı ne olacak?

“Atatürk’e ve Cumhuriyet’e bağlı mezunlar yetiştireceğiz”

MEF’in arkasında Arıkanlı Holding’in gücü var Bu güç 17500 personeli çalıştırıyor. İş garantisi veriyoruz diyemem ama iyi olurlarsa elbette bu kurum kendi mezunlarını tercih edecektir. Biz İngilizcede de iddialıyız. Yabancı Diller Okulu tamamen yabancı hocalardan oluşan tek üniversiteyiz şu an. Bu şekilde farklar yaratan mezunlar yetiştirme hedefindeyiz.

Cumhuriyet’in kuruluş ilkelerine ve Atatürk’e bağlı, inançlara saygılı her alanda özgür olan bireyler yetiştirmek istiyoruz. Sloganımızda öğrenmeye sınırsız özgürlük.

Bu haber 234 kez okundu.
Eğitim - 04:15 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.