15° Parçalı az bulutlu

Mikro matkap yöntemiyle hayata döndü

2 SAATLİK AMELİYATLA PIHTI ÇIKARILDI Yürüyemez halde gelen Altınçekiç, Medikal Park Gebze Hastanesinde Prof. Dr. Süha Küçükaksu, Op. Dr. Osman Fazlıoğulları ve Op. Dr. Mert Dumantepe’den oluşan Kalp Damar cerrahisi ekibinin kararıyla ‘Akciğer embolisi’ teşhisi konuldu ve hayati risk nedeniyle derhal ameliyata alındı. Mikro-matkap adı verilen Aspirex Mekanik Trombektomi Kateteri cihazıyla yaklaşık 2 saat süren bir ameliyatla diz ve kasık toplardamarları içine girildi. Damarlardan 200 gram sertlemiş pıhtı parçalanarak çıkarılırken hastada normal kan akımı sağlandı. Ayrıca işlem esnasında akciğerlere pıhtı atmasını (emboli) önlemek için kalbe giren büyük damara geçici filtre yerleştirildi. Ameliyattan sonra normal yaşamına dönen, 4-5 saat içinde yürüyebilecek duruma gelen Ali Osman Altınçekiç “Ağrıdan ve şişlikten yürüyemez durumdaydım, Ayrıca doktorlar akciğerlerime pıhtı atma ihtimalinin bulunduğunu söyleyince ölüm korkusunun moral bozukluğu içindeydim. Mikro matkap yöntemiyle aynı gün evime yürüyerek geldim” dedi. TAŞLAŞMIŞ DAMAR TIKANIKLIKLARINDA KULLANILIYOR Cerrahi ekip adına konuşan Op. Dr. Mert Dumantepe ‘Hastamızda gecikmiş dönemde derin trombozu vardı. Kronik hale gelmiş, adeta taşlaşmış damar tıkanmalarında son çare olarak bu son teknolojiyi kullanmaktayız. Özellikle kan sulandırıcı alamayan hastalarda 30-40 dakika içinde damar içine yerleştirdiğimiz bu kateter ile bir yandan taşlaşmış pıhtı içinden mikromatkap gibi çalışan Aspirex ile kontrollü tünel açıyoruz, bir yandan da kopan mikro pıhtıları damar içinden aspire ediyoruz. Ayrıca, hastamızın akciğerlerini işlem esnasında kopacak parçalara karşı bir filtre ile de koruyoruz” şeklinde bilgi verdi.
Sağlık - 26 Mayıs 2015 06:40 A A

2 SAATLİK AMELİYATLA PIHTI ÇIKARILDI

Yürüyemez halde gelen Altınçekiç, Medikal Park Gebze Hastanesinde Prof. Dr. Süha Küçükaksu, Op. Dr. Osman Fazlıoğulları ve Op. Dr. Mert Dumantepe’den oluşan Kalp Damar cerrahisi ekibinin kararıyla ‘Akciğer embolisi’ teşhisi konuldu ve hayati risk nedeniyle derhal ameliyata alındı. Mikro-matkap adı verilen Aspirex Mekanik Trombektomi Kateteri cihazıyla yaklaşık 2 saat süren bir ameliyatla diz ve kasık toplardamarları içine girildi. Damarlardan 200 gram sertlemiş pıhtı parçalanarak çıkarılırken hastada normal kan akımı sağlandı. Ayrıca işlem esnasında akciğerlere pıhtı atmasını (emboli) önlemek için kalbe giren büyük damara geçici filtre yerleştirildi. Ameliyattan sonra normal yaşamına dönen, 4-5 saat içinde yürüyebilecek duruma gelen Ali Osman Altınçekiç “Ağrıdan ve şişlikten yürüyemez durumdaydım, Ayrıca doktorlar akciğerlerime pıhtı atma ihtimalinin bulunduğunu söyleyince ölüm korkusunun moral bozukluğu içindeydim. Mikro matkap yöntemiyle aynı gün evime yürüyerek geldim” dedi.

TAŞLAŞMIŞ DAMAR TIKANIKLIKLARINDA KULLANILIYOR

Cerrahi ekip adına konuşan Op. Dr. Mert Dumantepe ‘Hastamızda gecikmiş dönemde derin trombozu vardı. Kronik hale gelmiş, adeta taşlaşmış damar tıkanmalarında son çare olarak bu son teknolojiyi kullanmaktayız. Özellikle kan sulandırıcı alamayan hastalarda 30-40 dakika içinde damar içine yerleştirdiğimiz bu kateter ile bir yandan taşlaşmış pıhtı içinden mikromatkap gibi çalışan Aspirex ile kontrollü tünel açıyoruz, bir yandan da kopan mikro pıhtıları damar içinden aspire ediyoruz. Ayrıca, hastamızın akciğerlerini işlem esnasında kopacak parçalara karşı bir filtre ile de koruyoruz” şeklinde bilgi verdi.

Bu haber 195 kez okundu.
Sağlık - 06:40 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.