13° Açık

O kız bu kez de Zonguldak’ın çilesini çizdi

Gündem - 18 Eylül 2014 09:50 A A

Erdemir Anadolu Lisesi öğrencisi Nihal Acar, madencilerden ilham alarak 2010 yılında ‘Madenci’ isimli resmi yaptı. Acar’ın yaptığı resim 301 işçinin hayatını kaybettiği Soma faciasının ardından paylaşım rekoru kırdı.

Ailesini geçindirebilmek adına yerin metrelerce altında kömür kazan maden işçisini simgeleyen resmin ardından çok aşırı sayıda kutlama sektör Acar, bu kez de Zonguldak’taki madencilerin çilesini çizdi.

türkiye Taşkömürü Kurumu Gelik işletme Müdürlüğü’nde yer altı işçisi şekilde çalışan ilhan Acar’ın kızı Nihal, Torba hukuk ile birlikte hususi maden ocaklarında işten çıkışları verilen işçileri simgeleyen bir resimle işçilerin trajedisini anlattı.

öte yandan Torba yasa ile beraber üretimin durduğu Zonguldak’taki hususi maden ocaklarında çalışan 4 bin 200’e yakın işçi sıkıntılı günler yaşamaya başlanmıştır. Maden işçisinin çalışma şartları, emeklilik, tatil günlerinin iyileştirilmesine itiraz eden işverenler yeni yasanın kendilerine ilave maliyet getirdiği gerekçesiyle üretimi durdurma kararı aldı.

22 maden şirketinde çalışan 4 bin 200’e yakın işçiden 200’üne yakını işten çıkarıldı.

“BABAMDAN iLHAM ALDıM”

Resim yapmaya küçük yaşlarda başladığını anlatım eden Nihal Acar ise Zonguldak’ta işten çıkartılan madencilere yaptığı resimlerle destek vermeye çalıştığını söyledi. Madenci resminin de Soma faciasından sonra insanlara tercüman olduğunu söyleyen Nihal Acar, şöyle dedi:

“Resim yapmaya küçük yaşlarda başladım. Daha öncelerde pek becerim olmasa da kendimi daha da geliştirdim. Ortaokulda hocaların yardımı ile Soma’da gündeme gelen resmi çizdim. O resmi babamdan ilham alarak çizmiştim. Soma’dan sonra insanların duygularına tercüman oldu. Daha sonra Soma’yı gerçekten anlatan bir resim çizmeye karar verdim. Bunun sonrasında Zonguldak’ta meydana gelen madencilerin işten çıkarılma olayından sonra da bu karikatürü çizmeye karar verdim. Bu karikatürde Zonguldak’taki madencilerin işten çıkartılmaları ve onların işsiz kalmalarını gündeme getirmek istedim. sebebiyse benim babam da bir madenci, ben de bir madenci çocuğuyum. Onların duygularını az aşırı anlayabiliyorum. mektep süreci başlanıyor ve çok sayıda çocuk okula gidiyor. Belki onlar zorluk çekiyor. Bunu düşünerek bu olaya biraz daha katkıda bulunarak sesimizi gündeme getirmeye çalışarak bu karikatürü çizdim.”

“ZONGULDAK’ıN çiLESiNi ANLATıYOR”

14 yıllık maden işçisi ilhan Acar ise 60 bin kapasite ile kurulan memleketimiz Taşkömürü Kurumu’nun 9 bin işçiyle çalıştığını, Zonguldak’a kilit vurulmaması için acilen işçi alınması gerektiğine dikkat çekti. Baba ilhan Acar, kızının resmi ile ilgili şekilde da şöyle dedi:

“Soma felaketinden sonra çıkan Torba hukuk ile beraber Zonguldak’ta maden şirketleri işçi ücretlerinin yükselmesinden dolayı üretimi geçici şekilde durdurdular. bununla birlikte kızım işçilerin işten çıkarıldığını görünce bir karikatür yapmak istedi. işçilerin işsiz kaldığını ve üretimin durduğunu ifade etmek istedi. Soma faciasından sonra kızımın 2010 yılında çizmiş olduğu resim gündeme geldi. türkiye günde oturdu. Onunla ilgili de resim çok aşırı talep gördü. Daha Soma faciasını çizdi. şimdi de Zonguldak’ın çilesini ifade eden bir karikatür resmi çizdi.”  

Bu haber 197 kez okundu.
Gündem - 09:50 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.