26° Açık

Sakarya’daki darbe girişimi davası

Gündem - 9 Mart 2018 18:14 A A

Sakarya’da, Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin 86’sı tutuklu 222 sanığın yargılanmasına devam edildi.

Sakarya 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nce, özel hazırlanan Ferizli Spor Salonu’nda yapılan duruşmaya, tutuklu ve bazı tutuksuz sanıklar, avukatları ile sanık yakınları katıldı.

Mahkeme dosyasına gelen Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığı ve İl Emniyet Müdürlüğü’nden gelen belgeler ile bazı sanıkların avukatlarının değiştiğine dair yazılar okunması ve tutanağa geçirilmesinin ardından mahkeme başkanı, cumhuriyet savcısı ile sanık ve avukatlarına bir diyeceklerinin olup olmadığını sordu.

Söz alınmaması üzerine mahkeme başkanı, 15 Temmuz gecesi Sakarya Valiliği’ndeki olaylarda kimin ateş ettiğinin belirlenmesi için Ulusal Kriminal Büro’ya yazılan sanıkların fotoğraflarının da yer aldığı müzekkere, “ByLock” görüşme dökümleri için Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığı’na yazılan müzekkere, valilik ve adliye yerleşkesindeki güvenlik kameralarının darbe girişimi gecesine ait görüntülerinde, saat 00.48 ile 00.58’de olmayan kısma ilişkin Emniyet Genel Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı’na yazılan müzekkerenin cevabının beklenmesine karar verildiğini açıkladı.

Mahkeme heyeti, 15 Temmuz gecesi Sakarya Valiliği Kampüsü içerisindeki Yenikent Polis Merkezinde görevli emniyet mensuplarının tanık olarak dinlenilmesi için duruşmaya 13 Mart Salı gününe kadar ara verdi.

– İddianameden

Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianamede, darbe girişimi sırasında Sakarya Valiliği’nin işgaline ilişkin, FETÖ elebaşı Fetullah Gülen ve örgütün sözde “hava kuvvetleri imamı” firari Adil Öksüz, meslekten ihraç edilen askerler 1. Motorlu Piyade Tugay Komutan Vekili Piyade Kurmay Albay Uğur Coşkun, Kurmay Albay Bahri Gürhan, eski Sakarya İl Jandarma Komutan Vekili Yarbay İlhan Aysan, Albay Ahmet Üzer, Yarbay İsmail Öcal, Binbaşı Ali Şahin, Yüzbaşı Yavuz Soyer, Üsteğmen Kayhan Demir ile 171 asker ve bir sivil şüpheli hakkında, Türk Ceza Kanunu’nun “anayasayı ihlal” suçunu düzenleyen 309, “kasten öldürme” suçunu düzenleyen 81. maddesi uyarınca birer kez ağırlaştırılmış müebbet ile 185 yıl 6 aydan 319’şar yıla kadar hapis cezası isteniyor.

Subay, astsubay, erbaş, erler ve bir sivilden oluşan 42 sanık hakkında da çeşitli suçlardan hapis cezaları talep edilen iddianamede, 50 sanık hakkında ise “anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etmek” ve “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçlarından kovuşturmaya yer olmadığı belirtiliyor.

Eski Sakarya Valisi Hüseyin Avni Coş’un müşteki olarak bulunduğu iddianamede, Valiliğin işgali sırasında yaralanan 19 vatandaş da mağdur olarak yer alıyor.

Eski AK Parti Milletvekili Ali İnci, 15 Temmuz Camili Mahallesi Muhtarı Yunus Özçelik ve polis memuru Abdullah Karabulut’un davaya müdahil olma taleplerini kabul eden mahkeme heyeti, örgüt elebaşı Fetullah Gülen hakkında aynı suçlardan Ankara 17. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ve “hava kuvvetleri imamı” Adil Öksüz hakkında da Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldığından dosyalarının ayrılmasına ve bu mahkemelere gönderilmesine karar vermişti.

Bu haber 152 kez okundu.
Gündem - 18:14 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.