19° Hafif yağmur

Suriye’de galibiyet çok yakın

Dünya - 16 Temmuz 2014 04:08 A A

Suriye’ye yardım için faaliyet gösteren ‘Nabd Al-Hayat 4’ organizasyonuna ilişkin Akgün Otel’de düzenlenen basın toplantısında konuşan Karadağı, ramazanda bir arada olmaktan duyduğu memnuniyetini dile getirdi.

Hazreti Muhammed’in ramazanda her zamankinden daha fazla yardım ettiğini anlatan Karadağı, İslamın birlikte olunmasını emrettiğini aktararak, ‘Birlikte olmak gerekiyor. Çünkü dinimiz bunu emrediyor. Bu da Peygamber efendimizin yolundan gitmektir. Ramazan ‘büyük ay’ olarak bilinir. İslamiyet, bu ayda birçok galibiyet kazandı. İnanıyoruz ki Allahu Teala bu galibiyeti indirecektir. Buna inancımız sonsuzdur’ diye konuştu.

Karadağı, Allah’ın en yakın zamanda galibiyeti göstereceğine inandıklarına vurgu yaparak, Suriye’deki mücahitlere birlik olma çağrısında bulunarak, ‘Suriye halkı gerçekten yaralandı. Sabırla beraber sabredin’ ifadelerini kullandı.

Suriye’de zulmün gittikçe arttığına işaret eden Karadağı, şöyle devam etti:

‘Suriye’de zulme karşı olan insanların yanında durmamız gerekiyor. Galibiyetin çok yakın olduğuna inanıyorum. Dünyanın bu konudaki sessizliğini de dile getirmek istiyorum. 4 yıldır, her türlü silahla zulüm yapıldı ama dünya hep sustu. Bu durumu kınıyoruz. Suriye’deki insanların buna ihtiyacı var. Teşekkür Allah’a mahsustur ama Türkiye’ye de ayrıca teşekkür etmek isteriz. Suriye’ye yardımlarından dolayı devlet, halk ve kuruluşlarının hepsinden Allah razı olsun. Hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyoruz.’

– Dowayhe: ’11 milyondan fazla mültecimiz var’

Uluslararası Yardım ve Kalkınma Komitesi Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Bassam Dowayhe de Suriye halkının yılmadığını ve hala özgürlükleri için savaşmaya devam ettiklerini belirtti.

Suriye’deki katliamların durmadığının altını çizen Dowayhe, ‘Yaklaşık 300 bin kişi öldürüldü, 400 bin kişi ise yaralandı ya da hapsedildi, bir buçuk milyon ev yıkıldı. O yüzden 11 milyondan fazla mültecimiz var. 6 milyonu Suriye’de, 5 milyonu ise çevre ülkelerde. Bunlar da olayların ne kadar büyük olduğunu size gösteriyor’ dedi.

Dowayhe, insanları yardıma davet ederek, 15 binden fazla kadın ve çocuğun öldüğü Suriye’de düzenli bir şekilde insanlığın yok edilmeye çalışıldığını bildirdi.

– Yaran: ‘Müslümanların misyon edinmeleri gerekiyor’

İstanbul Müftüsü Rahmi Yaran ise ‘Müslüman Müslümanın kardeşidir. Ona zulüm etmez’ ifadelerini kullandı.

Müslümanlara yapılan zulmün konuşulmasından üzüntü duyduğunu aktaran Yaran, ‘Müslüman, Müslümana zulmettiği için çok daha üzgünüm’ dedi.

Yaran, şunları kaydetti:

‘Burası Müslümanların daha da ilerlemesi için konuşmaların yapılması gereken bir yer aslında. Sanki Müslümanları kendilerine cihat yapıyorlarmış gibi görüyorum. Katil bir kişi öldürürken ‘Allahu ekber’ diye öldürüyor. Öldürülen kişi de ‘La ilahe illallah’ diyerek can veriyor. Müslümanların misyon edinmeleri gerekiyor.’

Abdulaziz: ‘Aynı ümmetin insanlarıyız’

Mısır’ın darbeyle görevinden uzaklaştırılan ilk seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin danışmanı Dr. Ahmed Abdulaziz de darbenin Mısırlıların rüyalarını alt üst ettiğini söyledi.

Darbenin halk iradesini Mısırlıların elinden aldığını kaydeden Abdulaziz, ‘Mısırda olan darbe, demokrasiyle çözüm bulacak. Mısır’da olan bazı gerçeklerin bilinmesini istiyoruz. Biz yaşatmaya çalışıyoruz, onlarsa öldürmeye çalışıyorlar. Arap Baharı olan bütün ülkelerde de benzer şeyler yaşanıyor. Biz, Mısır için baş olmak isterken, kendileri kuyruk olmak istiyorlar’ diye konuştu.

Abdulaziz, Suriye’deki zulme karşı Suriyelilerle birlikte olduklarını söyleyerek, ‘Bu halkın yanında olup da yaraları hafifletmek için yardım eden herkese teşekkür ediyorum. Bunun gibi tüm yardımların yanındayız. Aynı ümmetin insanlarıyız. Ülkemizde bütün sorunlara rağmen, inanıyorum ki bu halkın sonu güzel olacaktır’ şeklinde konuştu.

Muhabir: Emrah Güney

Bu haber 137 kez okundu.
Dünya - 04:08 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.