15° Parçalı az bulutlu

Tercihlerde dona kalmayın!

Eğitim - 16 Temmuz 2014 04:14 A A

Tercihlerde sona yaklaşılırken eğitim uzmanları da uyarıyor: Açıkta kalma kaygısıyla istemediğiniz bölümü yazmayın!

Üniversite adaylarının tercih formunu teslim etme süresi bu hafta sona eriyor. Davranış bilimleri alanında uzman Üsküdar Üniversitesi Tercih danışmanı Ece Tözeniş, tercihlerini teslim etme süresini bu haftaya bırakan adayların kılavuz ve son dakika mağdurluğunu engelleyecek uyarılarda bulunuyor.

Üniversite adayları için 7 Temmuz’da başlayan tercih süresi 17 Temmuz saat 23.59’da doluyor. Pek çok aday tercih formlarını doldurup, gönderim işlemini gerçekleştirirken, bazı adaylar karar verme sürecini hala yaşıyor. Üsküdar Üniversitesi Tercih Danışmanı Uzm. Psikolojik Danışman Ece Tözeniş, adaylara önemli uyarılarda bulunuyor.
Uskudar-Ece-Tozenis
TERCİHLERDE BUNLARA DİKKAT!

Adayların herhangi bir teknik problem yaşamamaları adına tercihlerin gönderimini son güne bırakmamaları gerektiği vurgulayan Tözeniş, tercihlerde dikkat edilmesi gerekenleri şöyle sıralıyor.

“Adaylar tercih yapmadan önce ÖSYM nin yayınladığı 2014 ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu’nu detaylı bir şekilde okumalıdırlar.
Adayların 30 tercih yapma hakkı var. Bu 30 tercihleri lisans, önlisans ve farklı puan türlerinde(ilgili puanlarda tercih yapma hakkını kazanmış olmaları şartı ile) oluşturabilirler.

Tercih yaparak yerleşen adayın Orta Öğretim Başarı Puanı kayıt yaptırsa da yaptırmasa da bir sonraki yıl yarı yarıya düşecektir. Sınavsız Geçiş ile yerleşen adaylarda bu kural geçerli değildir.

Adaylar açık öğretim tercihi yaparlarken ; bu yıldan itibaren açık öğretimde yer alan bölümlerin tamamına yakını kontenjanlı olduğundan yerleşmeleri ve gitmemeleri durumunda Orta Öğretim Başarı Puanlarının gelecek yıl yarı yarıya düşeceğini dikkate almalıdırlar.

Taban puanlar her yıl sınava giren öğrencilerin başarıları doğrultusunda değişiklik gösterdiğinden adaylar tercihlerini yaparken taban puanları değil başarı sıralarını dikkate almalıdır.

Adaylar başarı sıralarına göre tercih yaparken; başarı sıralarının yarısı kadar üst tercihten başlayarak başarı sıralarında tercihlerini yoğunlaştırmalı ve başarı sıralarının yarısı kadar da alt tercihle tercih listelerini kapatabilirler.

İSTEKLERİNİZİ ÖN PLANDA TUTUN!

Başarı sıralarını dikkate alarak tercih yapılsa da sonuçta bu bir istek sıralamasıdır. Adaylar tercihlerinde her şeyden önce isteklerini ön planda tutmalıdırlar. Puanları yetiyor/yetmiyor diye gitmek istemedikleri, gittiklerinde mutsuz olacakları bölüm/programları tercih etmemelidir.

Sınavsız geçiş hakkı bulunmayan adaylar ön lisans tercihlerini oluştururken yerleştirme önceliğinin meslek liselerinde olduğunu göz önüne alarak daha geniş bir aralıktan tercih yapmalıdırlar.

Sınavsız geçiş yapma hakkı bulunan adaylar; mezun oldukları alanın devamındaki programlara 2014 ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunda Tablo 6C’den ulaşabilirler. Sınavsız geçiş yerleştirme işlemlerinde; mezuniyet yılı daha büyük(yeni mezun) adaylara öncelik verilir. Aynı yıl mezun olan adaylar arasında öncelik okul türüne göre 1.sırada Anadolu Teknik Lisesi, 2. Sırada Teknik Lise ve Anadolu Meslek Lisesi, 3. Sırada Meslek Lisesi ve 4. Sırada çok eski yıllarda enstitü adı altında mezun olunan meslek lisesi sırasında verilir.
Adaylar tercih listelerini göndermeden önce listelerini son bir kez kontrol etmelidirler. Tercih ettikleri bölüm/programların özel koşullarını mutlaka okumuş olmalılar. Tercih listelerinde gitmek istedikleri, okumayı düşündükleri bölüm/programların olması önemlidir. Gitmek istemedikleri yerleri listelerinden çıkarmalıdırlar.

TERCİH BİLGİLERİNİZİ MUTLAKA KONTROL EDİN!

Tercih işlemlerini tamamladıklarında “2014-ÖSYS Tercihleriniz ………..’ tarihinde başarı ile ÖSYM’ye bildirilmiştir” ifadesini görmeleri gerekiyor. Adaylar, tercih işlemini tamamladıktan sonra tercih süresi içerisinde https://ais.osym.gov.tr İnternet adresinden tercih bilgilerini mutlaka kontrol etmesi ve yazıcıdan tercih listesinin bir dökümünü edinerek saklaması gerekir. “

Bu haber 197 kez okundu.
Eğitim - 04:14 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.