13° Açık

Yazın güneş ve rüzgara dikkat!

Bugünün Manşetleri - 15 Temmuz 2014 20:28 A A

Rixos Dowtown Otel Royal Spa İşletme Müdürü Dürdane Çakmak, yazın saat 11.00 ile 15.00 saatleri arasında denizden esen rüzgar ile birlikte güneş ışığına maruz kalmanın önemli cilt hastalıklarına yol açtığını söyledi.

Royal Spa İşletme Müdürü Dürdane Çakmak, yaz aylarına hazırlanan tatilcilere güneşin cilde verdiği zararlar konusunda uyarılarda bulundu. Tatilcilerin özellikle güneşin yoğun olduğu 11.00 ile 14.30 saatleri arasında güneşe direkt maruz kalmamalarını ifade eden Çakmak, “Bu saatler arasında güneş çok etkili oluyor. Bu yüzden tatilciler mümkün olduğunca bu saatler arasında güneşlenmemelidir” dedi.
Güneşin ciltte ciddi hasarlar yaratabileceğine değinen Çakmak, “Her ne kadar güneş kremleriyle korunuyorum diye düşünülse de bazen kremler bile güneşin bu etkisi karşısında etkisiz kalıyor” dedi.

MUTLAKA GÖLGEDE KALINMALI
Tehlikeli saatler arasında denizden esen rüzgar ile birlikte direkt olarak güneş ışığına maruz kalmanın önemli cilt hastalıklarına yol açmanın yanı sıra ciltte kuruluk oluşturduğunu da vurgu yapan Çakmak, “Cildiniz yazın ve kışın sert olduğu zamanlarda daha çok bakıma ihtiyacı vardır. Bu yüzden bu dönemleri mutlaka özel bakımlar yaparak ya da doğal formüllerle cildi besleyerek geçirmek gerekiyor. Eğer cildinizi ihmal bu dönemlerde ihmal ederseniz ileride karşınıza onarılması daha güç sorunlar çıkarabilir” dedi.

KADINLAR DAHA DİKKATLİ OLMALI
Yaz aylarında güneşin yarattığı bir diğer sıkıntıyı da vücutta oluşan güneş lekeleri olarak belirten Çakmak, “Güneş lekeleri kadınlarda erkeklere nazaran daha çok oluşmakta. Bunun önüne geçmek içinde güneşe direkt maruz kalmanın yanı sıra mutlaka açık renk giysiler ve yüzü gölgede bırakacak şapkalar tercih edilmeli” dedi.

ANTALYA

Bu haber 255 kez okundu.
Bugünün Manşetleri - 20:28 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.