27° Açık

Atık Malzemelerden Üretilen Dev Kuklalar Çevre Bilinci Aşılıyor

Gündem - 28 Aralık 2022 14:14 A A

Ekim ayında düzenlenen “Sıfır Atık Festivali” için hazırlanan, yoğun ilgi karşısında repertuvara dahil edilen müzikal şehir genelinde beğeni topladı.

Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde ilk gösterimi 13 Kasım’da yapılan atık malzemelerden üretilen dev kuklalarla ortaya konan “Çöp Atlas” isimli müzikalin bugüne kadar yaklaşık 6 bin kişi tarafından izlendi.

Çocukların yanı sıra yetişkinlerden de ilgi gören oyunda, bir çöplükte yaşayan “Mutida” isimli çocuğun gözünden fil, köpek balığı, timsah, maymun, denizanası gibi canlıların büyük boyutta kuklalarının yardımıyla dünyanın nasıl kirletildiği anlatılıyor.

“Çok yoğun bir ilgi var”

Kocaeli Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Aydın Sigalı, kuklanın adeta “büyülü bir dünya” olduğunu söyledi.

Sigalı, özellikle çocukları hedefleyen oyun üzerinde konuşurken kukla atölyesinden faydalanılması gerektiğini düşündüklerini, çevre mühendislerinden görüş alıp senaryoyu oluşturduklarını dile getirerek, şöyle devam etti:

“Kukla tasarımlarını ülkemizin değerli kukla tasarımcılarına yaptırarak bir kukla oyunu hazırladık. 7’den 70’e herkesin ilgi duyabileceği bir oyun ortaya çıktı. Mekanizmalı, gerçek boyutlarına yakın kuklalarla oynuyoruz. Çevre bilincini, ileri dönüşüm mantığını, bir eşyanın birkaç ömrünün olabileceğini çocuklara aşılamaya çalışıyoruz. Çok güzel sonuçlar aldık hem seyirci hem de biz oynatırken eğleniyoruz. Heyecanla sahneye çıkıyoruz. Çok yoğun bir ilgi var. Seans sayımızı artırdık. Çevre ilçelerden talepler geliyor, onları karşılamaya çalışıyoruz. Başka illerden turne teklifleri var.”

Sigalı, Türkiye’de çok fazla örneği bulunmayan bir oyun sergilediklerine işaret ederek, “Bize de çok şey katan bir disiplin. Oyuncunun enstrümanı bedenidir, ona hakim olmak zorundadır. Biri seslendirirken, diğeri el hareketlerini o seslendirmeye uygun hale getiriyorsa bu büyük bir çalışma ve özveri gerektiriyor.” dedi.

Yeni projelerinden bahsen Sigalı;

“Kentimizin çok ciddi bir yeşil alanı var, doğayla iç içe bir kent Kocaeli. Bu özelliğinin ön plana çıkarılması gerektiği düşüncesiyle ‘Ormanya Müzikali’ planlıyoruz. Bu kukla sistemini biraz daha geliştirerek, biraz daha deneyim kazanarak o proje için adım atmak istiyoruz. Önümüzdeki sezon kentimizi Ormanya Müzikali ile buluşturmayı hedefliyoruz. Bu aynı zamanda bir tanıtım oyunu olacak. Ormanya, dünyanın üçüncü, Avrupa’nın en büyük doğal yaşam parkı. Heyecanlıyız, bu projeye yoğunlaştık. Ormanya’da da sahneleyebileceğimiz iki versiyon planlıyoruz.” diye konuştu.

Bu haber 667 kez okundu.
Gündem - 14:14 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
%d blogcu bunu beğendi: